Welcome to the International Class Association website for the RS Aero. Here you will find all there is to know about the RS Aero including the latest news, how to register your boat, and links to relevant documents.

home
news
the boat
gallery
movies
forum
membership
documents
boat registration


Reports & Results



RS Aero UK Southern Circuit 2019 - Overall Results
25/11/2019 - 25/11/2019

Write-Up

RS Aero UK Southern Circuit 2019 - Overall Results 
 
Wow, what a season! The RS Aero UK Southern Circuit continued to go from strength to strength with a huge entry of 232 RS Aeros taking part in at least one event.
 
We started at the Spring Champs at Island Barn in April with Hurricane Hannah raging and a good fleet of RS Aero 5s and RS Aero 7s getting around in good shape. An equally testing weekend in May followed with the challenge of the Solent tides at Lymington. 
 
The RS Aero Class' celebrated its 5th birthday at the Warsash Southern Champs in June with a new record entry for a weekend event of 71. After the summer's major Championships the Circuit re-convened at Avon SC in September for the annual River Champs with 22 RS Aeros enjoying the challenge of river racing on the 60m wide river Severn. Warsash's record was then beaten at the Rutland RS Aero Inlands in October with a whopping 79 entries! We finished up at Draycote with our largest RS Aero End of Season Champs yet with 60 RS Aeros on a chilly weekend in November. 
 
Congratulations to the winners, those who qualified and to everyone who took part! Another excellent UK Southern Circuit is near ready to be launched for 2020, visiting some new venues and also some old favourites. Check out the near complete 2020 UK Event List HERE.
 
(Please let me know if you spot any mistakes!) 


Results

6 events, best 3 to count
 
RS Aero 5                    
Rank Sail Name Club Cat
Island
Barn
Spring
Champs
Lymingon
Warsash
Southerns
Avon
River
Champs
Rutland
Inlands
Draycote
End of
Seasons
Total
1 3042 Jonathan Bailey Grafham SC Y 1 100 1 100 1 1 3
2 1819 Ben Millard Emsworth SC Y 100 100 2 100 5 3 10
3 2071 Sam Blaker Benfleet YC Y 100 100 3 100 3 4 10
4 1566 Abby Hire Royal Lymington YC Y L 100 100 7 100 8 11 26
5 2708 Maisie Bristow Island Barn RSC Y L 22 100 100 100 9 8 39
6 1888 Abigail Larr Northampton SC Y L 100 100 12 100 11 21 44
7 2929 Elliot Toms Fowey Gallants SC Y 22 100 15 100 12 14 48
8 1096 Fergus Pye Draycote WSC Y 100 100 100 100 4 2 106
9 2325 Ned Stattersfield Wells-Next-The-Sea Y 4 100 100 100 6 100 110
10 2552 SammyIsaacs-Johnsn Maidenhead SC   8 100 100 100 100 6 114
11 1099 Ralph Nevile Grafham SC Y 14 1 100 100 100 100 115
12 2966 David Peaty Hollowell SC Y 7 100 100 100 100 9 116
13 2105 Lily Barrett Island Barn RSC Y L 10 100 100 100 100 7 117
14 2293 Caroline Martin Lee on Solent SC M L 100 100 6 100 100 13 119
15 2748 Oliver Hickling Wembley SC Y 100 100 100 100 10 10 120
16 2317 Theo Deverell Hunts SC Y 100 100 100 100 7 16 123
17 2555 Giles Baker Datchet Water SC Y 22 2 100 100 100 100 124
18 1809 Iona Willows Dorchester SC Y L 9 100 100 100 100 17 126
19 1964 Alice Lucy Rutland SC Y L 22 100 100 100 100 5 127
20 2214 Yana Skvortsova Island Barn RSC Y L 22 100 9 100 100 100 131
21 1209 David Ellis Lymington Town SC   100 100 100 100 2 100 202
22 2113 Gareth Griffiths Island Barn RSC M 2 100 100 100 100 100 202
23 8 Tom Ahlheid Frensham Pond SC Y 100 3 100 100 100 100 203
24 18 Lynn Billowes Warsash SC L 3 100 100 100 100 100 203
25 2724 Melissa Meredith Papercourt SC L 100 100 4 100 100 100 204
26 1705 Kate Wharmby Royal Lymington YC Y L 100 4 100 100 100 100 204
27 2949 Jenny Bennett Lymington Town SC L 100 100 5 100 100 100 205
28 1296 Margaret Dunn Lyme Regis SC M L 100 5 100 100 100 100 205
29 1747 Andrew Cooney Broadwater SC M 5 100 100 100 100 100 205
30 1739 David Cherrill Broadwater SC   6 100 100 100 100 100 206
31 1551 William Homewood Lymington Town SC Y 100 100 8 100 100 100 208
32 1231 Maddie Bilborough Hayling Island SC Y L 100 100 10 100 100 100 210
33 1402 Jane Homewood Lymington Town SC L 100 100 11 100 100 100 211
34 2724 Josie Meredith Papercourt SC Y L 11 100 100 100 100 100 211
35 2356 David Calder Burghfield SC Y 100 100 100 100 100 12 212
36 11 Maxi Tustain Island Barn RSC Y 12 100 100 100 100 100 212
37 1773 Rosemary Dillworth Bowmoor SC L 100 100 100 100 13 100 213
38 2462 Sasha Tydeman Lymington Town SC Y L 100 100 13 100 100 100 213
39 1685 Lucy Greenwood OxfordSC / OxfordUni L 13 100 100 100 100 100 213
40 1135 James Smaggasgale Hillingdon OAC Y 100 100 100 100 14 100 214
41 1215 Cameron Sword Papercourt SC Y 100 100 14 100 100 100 214
42 1301 Emily Davis Great Moor SC L 100 100 100 100 100 15 215
43 1175 Natasha Sion Lymington Town SC Y L 100 100 16 100 100 100 216
44 1568 Caitlin Atkin RYA Y L 100 100 100 100 100 18 218
45 1597 Felix Goodman Whitstable YC Y 100 100 100 100 100 19 219
46 1308 Ellen Campbell Draycote WSC L 100 100 100 100 100 20 220
47 2113 Chris Smith Island Barn RSC   22 100 100 100 100 100 222
48 2551 Julie Willis Lymington Town SC M L 22 100 100 100 100 100 222
                       
RS Aero 7                    
Rank Sail Name Club Cat
Island
Barn
Spring
Champs
Lymingon
Warsash
Southerns
Avon
River
Champs
Rutland
Inlands
Draycote
End of
Seasons
Total
1 2439 Tim Hire RoyalLymYC/LymTSC Y 1 100 2 100 8 2 5
2 2875 Noah Rees Torpoint Mosquito SC   100 1 3 100 18 3 7
3 2553 Mark Riddington Emsworth Slipper SC   100 100 7 100 3 5 15
4 2550 Chris Jones Sutton Bingham SC M 7 4 9 100 11 8 19
5 2603 Ellie Craig Draycote WSC L 100 100 100 1 13 12 26
6 2738 Andrew Daniels Hayling Island SC   8 2 17 100 35 100 27
7 3005 Nigel Rolfe Burghfield SC M 28 100 13 100 10 7 30
8 2318 Karl Thorne Lymington Town SC   28 5 19 100 20 18 43
9 2890 Andrew Rawson Weston SC   100 100 11 100 23 10 44
10 2502 Peter Chaplin Burghfield SC M 28 100 21 100 22 20 63
11 2168 Tomaso Macchi Weston SC   28 13 31 100 100 100 72
12 2813 Peter Barton Lymington Town SC   2 100 100 100 1 100 103
13 2441 Jeff Davison Island Barn RSC M 4 100 100 100 5 100 109
14 1590 Chris Hatton Bowmoor SC Y 100 100 100 100 9 1 110
15 1209 David Ellis Lymington Town SC   100 100 8 100 100 4 112
16 2543 Steve Norbury Warsash SC   100 100 4 100 12 100 116
17 2520 Mark Smith Eastbourne SSC   100 100 40 100 54 26 120
18 2922 Andrew Wishart Broadwater SC   100 100 18 100 7 100 125
19 3003 Ben Rolfe Burghfield SC   28 100 5 100 100 100 133
20 2919 Sarah Gosling Keyhaven YC L 100 12 24 100 100 100 136
21 2415 Jack Miller Felpham SC Y 100 100 10 100 28 100 138
22 3043 Philip Bailey Grafham Water SC   100 100 100 100 24 14 138
23 1793 Geoff Havers Lymington Town SC   100 7 38 100 100 100 145
24 2114 Fernando Gamboa Lee on Solent SC   100 100 33 100 100 15 148
25 3002 Jane Peckham Gurnard SC L 100 23 25 100 100 100 148
26 3032 Thomas Penty Beaver SC   100 100 100 100 37 13 150
27 2148 Gareth Griffiths Island Barn RSC M 28 100 22 100 100 100 150
28 2195 David Blaker Thorpe Bay YC   100 100 100 100 42 17 159
29 2581 Peter Craggs York RI SC   100 20 100 100 39 100 159
30 2717 Chris Harrup Burghfield SC   28 100 100 100 34 100 162
31 1637 Lorrian Wells Highcliffe SC L 100 18 46 100 100 100 164
32 2571 Sarah Desjonqueres Highcliffe SC L 100 19 47 100 100 100 166
33 1490 Graham Platt Highcliffe SC   28 100 39 100 100 100 167
34 1336 Joe Gallivan Lymington Town SC   28 100 41 100 100 100 169
35 2808 Steve Roberts Torpoint Mosquito SC   100 100 37 100 32 100 169
36 2285 Roger Cowan Burghfield SC   100 100 100 100 49 22 171
37 3031 Paul Hemingway Carsington SC M 100 100 100 100 50 25 175
38 27 Alex Horlock Warsash SC   100 100 1 100 100 100 201
39 2532 Harry Joyce Bowmoor SC M 100 100 100 100 2 100 202
40 1134 Jacob Miller Avon SC   100 100 100 2 100 100 202
41 1751 Fi Lucas Avon SC L 100 100 100 3 100 100 203
42 2552 SammyIsaacs-Johnsn Maidenhead SC   100 3 100 100 100 100 203
43 2955 Liam Willis Lymington Town SC   3 100 100 100 100 100 203
44 1415 Keith Escritt Yorkshire Dales SC M 100 100 100 100 4 100 204
45   Lucy Haydon Bowmoor SC Y L 100 100 100 4 100 100 204
46   Mike Adams Avon SC   100 100 100 5 100 100 205
47 2188 Mark Addison Upper Thames SC   5 100 100 100 100 100 205
48 2541 Nev Herbert Lymington Town SC   100 100 100 100 100 6 206
49 3052 Marshall King Queen Mary SC   100 100 100 100 6 100 206
50 1464 Marcia Lynall Avon SC L 100 100 100 6 100 100 206
51 1232 Tim Norris Warsash SC   100 100 6 100 100 100 206
52 1927 Jack Hardie Frensham Pond SC   100 6 100 100 100 100 206
53 2808 Griff Tanner Tamesis   6 100 100 100 100 100 206
54 2192 Chris Holt Chelmarsh SC   100 100 100 7 100 100 207
55 1773 Rosemary Dillworth Bowmoor SC L 100 100 100 8 100 100 208
56 2725 Henry Chandler Emsworth SC Y 100 8 100 100 100 100 208
57 2672 Will Gifford Whitefriars SC   100 100 100 100 100 9 209
58 2929 Elliot Toms Fowey Gallants SC Y 100 100 100 9 100 100 209
59 2647 Lee Timothy Lymington Town SC   100 9 100 100 100 100 209
60 1544 James Witts Queen Mary SC   9 100 100 100 100 100 209
61 2949 Jenny Bennett Lymington Town SC L 100 10 100 100 100 100 210
62 2806 Andy Harris Tamesis   10 100 100 100 100 100 210
63 2001 Simon Geyman Datchet Water SC   100 100 100 100 100 11 211
64 2503 Dan Bird Lymington Town SC   100 11 100 100 100 100 211
65 2784 Richard Barker Island Barn RSC   11 100 100 100 100 100 211
66 2836 James Rusden Highcliffe SC   100 100 12 100 100 100 212
67 3050 Sean Craig Royal St George YC M 100 100 100 100 14 100 214
68 2811 Andy Le Grice Warsash SC   100 100 14 100 100 100 214
69 2551 Julie Willis Lymington Town SC M L 100 14 100 100 100 100 214
70 2672 Will Gifford Whitefriars SC   100 100 100 100 15 100 215
71 2053 Clive Goodwin Burghfield SC   100 100 15 100 100 100 215
72 1551 William Homewood Lymington Town SC Y 100 15 100 100 100 100 215
73 1108 Charlie Pearce Dabchicks   100 100 100 100 100 16 216
74 2527 Robbie Lawson East Lothian YC   100 100 100 100 16 100 216
75 2058 Duncan De Boltz Thorpe Bay YC   100 100 16 100 100 100 216
76 1231 Madelaine Bilbrough Hayling Island SC Y L 100 16 100 100 100 100 216
77 2060 Luke McGill Sunderland YC   100 100 100 100 17 100 217
78 1402 Jane Homewood Lymington Town SC L 100 17 100 100 100 100 217
79 1135 James Smaggasgale Hillingdon (HOAC) Y 100 100 100 100 100 19 219
80 2648 Ben Powell Orwell YC M 100 100 100 100 19 100 219
81 2572 Andy Hill Warsash SC   100 100 20 100 100 100 220
82 2004 Richard Adams Combs SC   100 100 100 100 100 21 221
83 2649 Kent Martin Ogston SC   100 100 100 100 21 100 221
84 1776 Dan Fox Lymington Town SC   100 21 100 100 100 100 221
85 2225 Johnny McKeown Lancing SC M 100 22 100 100 100 100 222
86 3016 Jeremy Warren Thornbury SC M 100 100 100 100 100 23 223
87 2222 Malcolm Jaques Warsash SC   100 100 23 100 100 100 223
88 2153 Francis Stileman Whitstable YC M 100 23 100 100 100 100 223
89 1742 Edward Tuite-Dalton Draycote WSC M 100 100 100 100 100 24 224
90 1739 David Cherrill Broadwater SC M 100 100 100 100 25 100 225
91 1062 Dan Phillips Ripon SC   100 100 100 100 26 100 226
92 2392 Simon Riddle Stokes Bay SC   100 100 26 100 100 100 226
93 1926 Sarah Tuite-Dalton Draycote WSC L M 100 100 100 100 100 27 227
94 1584 Richard Woods Torpoint Mosquito SC M 100 100 100 100 27 100 227
95 2464 Tim Hazel Warsash SC   100 100 27 100 100 100 227
96 3018 Robin Caiger Bough Beech SC   100 100 100 100 100 28 228
97 2878 Peter Knowlden Warsash SC   100 100 28 100 100 100 228
98 2142 Tom Russell Island Barn RSC   28 100 100 100 100 100 228
99 2223 Mark Fox Lee on Solent SC M 28 100 100 100 100 100 228
100 2785 John Kewley Island Barn RSC   28 100 100 100 100 100 228
101 2786 Andy Norman Island Barn RSc   28 100 100 100 100 100 228
102 2616 Andy Godwin Island Barn RSC   28 100 100 100 100 100 228
103 2807 Alex Reeve Burghfield SC   28 100 100 100 100 100 228
104 2932 Pete Blakey Draycote WSC M 100 100 100 100 100 29 229
105 2543 Edward Norbury Warsash SC   100 100 100 100 29 100 229
106 1038 Nick Thorne Warsash SC   100 100 29 100 100 100 229
107 2731 Andrew Green Draycote WSC   100 100 100 100 100 30 230
108 2146 Nick Craven Scammonden SC   100 100 100 100 30 100 230
109 2204 Alan Markham Upper Thames SC M 100 100 30 100 100 100 230
110 2225 John McKeown Lancing SC M 100 100 100 100 100 31 231
111 2870 Cathy Partington Leigh and Lowton SC L 100 100 100 100 31 100 231
112 2420 Nigel Davis Draycote WSC M 100 100 100 100 100 32 232
113 61 Lily Barrett Island Barn RSC L Y 100 100 32 100 100 100 232
114 1792 Rob Robinson Lancing SC   100 100 100 100 100 33 233
115 1345 Tom Croome Alton Water Y 100 100 100 100 33 100 233
116 2428 NevilleHigh-Stephsn Draycote WSC   100 100 100 100 100 34 234
117 2320 Andy Buchanan Warsash SC   100 100 34 100 100 100 234
118 62 Iona Willows Dorchester SC L 100 100 35 100 100 100 235
119 2518 Nick Ireland Stokes Bay SC M 100 100 36 100 100 100 236
120 1261 Martin Roots Tata Steel SC   100 100 100 100 36 100 236
121 2605 Mark Fowler Hunts SC M 100 100 100 100 38 100 238
122 1653 Richard Butler Covenham SC / Rutland SC M 100 100 100 100 40 100 240
123 2147 Bill Knights Hunts SC   100 100 100 100 41 100 241
124 9 Lynn Billowes RS Sailing L 100 100 42 100 100 100 242
125 3051 Philip Kilburn Notts County SC M 100 100 100 100 43 100 243
126 1120 Jae Jones Spinnaker SC   100 100 43 100 100 100 243
127 2952 Catherine Hemsley Felpham SC L M 100 100 100 100 44 100 244
128 1295 Jonathan Field Emsworth SC   100 100 44 100 100 100 244
129 1400 Gary Fowler Hunts SC M 100 100 100 100 45 100 245
130 2515 Jonathan Williams Spinnaker SC   100 100 45 100 100 100 245
131 2319 Ben Eeles Brightlingsea SC   100 100 100 100 46 100 246
132 3053 Andy Baker Hollowell SC M 100 100 100 100 47 100 247
133 2125 Julie Archer Ullswater YC L M 100 100 100 100 48 100 248
134 3011 Lawrence Hayward Staunton Harold SC M 100 100 100 100 51 100 251
135 2362 Claire Geoghegan Brightlingsea SC L 100 100 100 100 52 100 252
136 3027 Andy McKee Rutland SC   100 100 100 100 53 100 253
137 3025 Michael Airey Rutland SC M 100 100 100 100 55 100 255
138 1365 Steven Angell Draycote WSC   100 100 100 100 56 100 256
139 2628 David Wiggins Rutland SC M 100 100 100 100 57 100 257
                       
RS Aero 9                    
Rank Sail Name Club Cat
Island
Barn
Spring
Champs
Lymingon
Warsash
Southerns
Avon
River
Champs
Rutland
Inlands
Draycote
End of
Seasons
Total
1 2813 Peter Barton Lymington Town SC   100 1 1 100 100 1 3
2 2891 Chris Larr Northampton SC   100 100 2 100 2 2 6
3 3023 Richard Watsham Starcross YC / RNSA   100 7 100 100 3 4 14
4 3003 Ben Rolfe Burghfield SC   100 3 100 100 1 100 104
5 2600 Greg Bartlett Starcross YC   100 2 100 100 100 3 105
6 2441 Jeff Davison Island Barn RSC   100 4 3 100 100 100 107
7 2955 Liam Willis Lymington Town SC   100 20 5 100 100 100 125
8 1654 Mark Lambdin Bradford On Avon SC   100 18 100 14 100 100 132
9 2459 David Lynall Bowmoor SC   100 100 100 1 100 100 201
10 1068 Charlie Sansom Bowmoor SC   100 100 100 2 100 100 202
11 1590 Chris Hatton Bowmoor SC Y 100 100 100 3 100 100 203
14 1744 Matt Thursfield Chelmarsh SC   100 100 100 100 4 100 204
12   Al Keck Bowmoor SC   100 100 100 4 100 100 204
13 1485 David Rickard Gurnard SC M 100 100 4 100 100 100 204
15 2420 Nigel Davies Draycote WSC M 100 100 100 100 100 5 205
16 2186 Alan Beaton Notts County SC M 100 100 100 100 5 100 205
17 2643 Matt Banbrook Bowmoor SC Y 100 100 100 5 100 100 205
18 3005 Nigel Rolfe Burghfield SC M 100 5 100 100 100 100 205
20 2832 Clive Harries Yorkshire Dales SC M 100 100 100 100 6 100 206
22   Tony Freer Bowmoor SC   100 100 100 6 100 100 206
21 2727 Keith Willis Lymington Town SC M 100 100 6 100 100 100 206
19 9 Andy Harris Tamesis   100 6 100 100 100 100 206
25 3054 Tim Garvin Queen Mary SC   100 100 100 100 7 100 207
23 2458 Antony Lynall Avon SC   100 100 100 7 100 100 207
24 2223 Mark Fox Lee on Solent SC M 100 100 7 100 100 100 207
26 1218 Chris Abbott Nottingham SC   100 100 100 100 8 100 208
29 2935 Phil White Bowmoor SC   100 100 100 8 100 100 208
27 2114 Fernando Gamboa Lee on Solent SC   100 100 8 100 100 100 208
28 2806 Griff Tanner Tamesis   100 8 100 100 100 100 208
31   Nick Holt Avon SC   100 100 100 9 100 100 209
30 1274 Andy Warren Avon SC, Glos M 100 100 9 100 100 100 209
32 2502 Peter Chaplin Burghfield SC M 100 9 100 100 100 100 209
33 1655 Ian Pickard Bowmoor SC   100 100 100 10 100 100 210
34 1336 Joe Gallivan Lymington Town SC   100 10 100 100 100 100 210
36 1095 Tony Jukes Chelmarsh SC   100 100 100 11 100 100 211
35 2001 Ben Lyons Lymington Town SC   100 11 100 100 100 100 211
37 1207 Mark Tissiman Chelmarsh SC M 100 100 100 12 100 100 212
38 1211 Nick Eales Lymington Town SC M 100 12 100 100 100 100 212
40   Tony Hughes Avon SC   100 100 100 13 100 100 213
39 1490 Graham Platt Highcliffe SC   100 13 100 100 100 100 213
41 2225 Johnny McKeown Lancing SC M 100 14 100 100 100 100 214
42 2505 Neil Wharmby Royal Lymington YC   100 15 100 100 100 100 215
43 1295 Jonathan Field Emsworth SC   100 16 100 100 100 100 216
44 2786 Andy Norman Island Barn RSC   100 17 100 100 100 100 217
45 2785 John Kewley Island Barn RSC   100 19 100 100 100 100 219
                       
                       
Y = Youth                    
L = Lady                    
M = Master                    
 




RS Aero

RS Sailing

Contact

RS Aero International Class Association
E. Email


RS Sailing
Premier Way
Abbey Park
Romsey
Hampshire
SO51 9DQ

T. 00 44 (0)1794 526 760
W. www.rssailing.com
E. Email

Developed & Supported by YorkSoft Ltd